II Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych – Wojnicz 2017

Prawie 150 gimnazjalistów i 20 przedsiębiorców z okolicznych firm oraz Niemiec i Ukrainy uczestniczyło w wydarzeniu „Odkryj swój talent”, które miało miejsce w dniu 24 listopada.

Odbyło się ono w ramach II Tygodnia Umiejętności Zawodowych a głównym celem było upowszechnienie projektu ERASMUS+.

Uczniowie gimnazjum mieli możliwość posłuchać prezentacji doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Tarnowie na temat przyszłego wyboru szkoły średniej, uczestniczyć
w warsztatach tworzenia baniek przestrzennych, spróbować kuchni regionalnej i turyńskiej.

Niemiecki partner w projekcie „Mobilność zawodowa – praktyka i międzykulturowa nauka”
dr Manfred Müller z firmy SHW w Turyngii wprowadził w tematykę praktyk w niemieckich firmach.

Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych prezentowali swój dorobek który zdobyli podczas odbytych praktyk zawodowych na terenie Niemiec. Przestawili prezentacje multimedialne na zasadach konkursu pt. Mój zawód – moja mobilność. Prezentacje te oceniane były przez przybyłych przedsiębiorców. Cenne nagrody ufundowane zostały przez v-ce dyrektora ARIMR w Krakowie, przewodniczącego Rady Powiatu Tarnowskiego Pana Pawła Smolenia, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Radę Rodziców ZSLiT w Wojniczu oraz niemieckiego partnera w projekcie Mobilność Zawodowa – Praktyka i międzykulturowa nauka firmę SHW z Turyngii.

Uczniowie w swoich prezentacjach przedstawili swój pobyt,  nabyte podczas praktyk umiejętności, ciekawe miejsca, zawarte przyjaźnie.

Nagrodę główną otrzymali uczniowie klasy III technikum logistycznego Albert Stolarz i Szymon Oszust.

Nagrodą były powerbanki oraz polary i słodycze.

Nagrodę II otrzymała uczennica klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Natalia Cebula która otrzymała piękny album, notatnik i słodycze

Kapituła przyznała dwie III nagrody. Otrzymały ją Natalia Fielek uczennica technikum hotelarskiego
i Patrycja Kołpa  uczennica II klasy szkoły branżowej zawód jeździec. Były to piękne albumy, gry planszowe o Turyngii oraz słodycze.

Wydarzenie było efektem trwającego projektu Erasmus+  „Mobilność zawodowa – praktyka
i międzykulturowa nauka”
  którego założeniem są miesięczne praktyki dla uczniów klas  technikum logistycznego, żywienia i usług gastronomicznych, hotelarskiego, architektury krajobrazu i ZSZ kucharz. Praktyki te odbywają się w hotelach, zakładach gastronomicznych oraz przedsiębiorstwach logistycznych w rejonie Turyngii. Zdobyte doświadczenie i kwalifikacje zostają potwierdzone certyfikatem Europass uznawanym na unijnych rynkach pracy. Program obejmuje 4 mobilności w latach 2016 – 2018
dla 34 uczniów. Kolejna grupa uczniów wyjedzie na przełomie kwietnia i maja 2018r.

Kolejny prezentowany projekt Erasmus+, który był udziałem naszej szkoły nosi nazwę „Kłusem
po jeździeckie umiejętności i doświadczenie zawodowe”
– polsko-czeska wymiana młodzieży ze szkół jeździeckich. 6-cio tygodniowy wyjazd uczniów ze szkół jeździeckich w Toporzysku, Wojniczu i Wolbromiu (razem 14 uczniów) do Czech który odbył się wiosną bieżącego roku.

Celem wyjazdu była nauka i doskonalenie umiejętności jazdy wyścigowej oraz zajęcia jeździeckie
z ujeżdżenia i skoków przez przeszkody.

Młodzież zaproszona  do ZSLiT wraz z nauczycielami, doradcami zawodowymi z gimnazjów w Wojniczu, Wierzchosławic, Wielkiej Wsi, Biadolin Radłowskich i Zakliczyna miała okazję doświadczenia wagi projektu Erasmus + , zapoznania się ze specyfiką odbywanych praktyk, możliwości wzbogacenia się
w umiejętności i kompetencje. Ciekawy wykład doradców MCIZ w Tarnowie z pewnością zapadł im
w pamięć a poczęstunek potrawami z Niemiec i Polski cieszyły się dużą popularnością.

Na zakończenie dnia każde z gimnazjów otrzymało bombkę przestrzenną zrobioną podczas warsztatów które odbyły się w trackie wydarzenia.

Miła atmosfera i zainteresowanie gimnazjalistów tematyką projektu Erasmus + jest jednym z czynników które skłoniły ZSLiT w Wojniczu do napisania kolejnego projektu, którego ocena nastąpi już początkiem 2018r. Z pewnością nowy projekt będzie cieszył się podobnym zainteresowaniem a możliwość uczestnictwa będzie wyróżnieniem dla uczniów naszego Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych
w Wojniczu.