Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Godność, wolność, niepodległość

logo-pl-alternatywny.jpg

PROJEKT: „GODNOŚĆ. WOLNOŚĆ. NIEPODLEGŁOŚĆ” w ramach programu wieloletniego „Niepodległa”

Zaplanowano następujące zadania:

Zadanie 1:

18-19 październik 2018 r.- realizacja wycieczki związanej tematycznie z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej- Wycieczka dwudniowa „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego po Warszawie”, zwiedzanie:

Zespołu Rezydencji Prezydenta RP- Belweder; miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości (obiekty), Zamku Królewskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Stadionu Miejskiego Legii Warszawa im. Józefa Piłsudskiego, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej;

Wycieczka ma na celu zgromadzenie przez uczniów wiedzy i informacji o Józefie Piłsudskim, poznanie miejsc związanych z postacią Marszałka, zebranie dokumentacji fotograficznej potrzebnej do stworzenia prezentacji multimedialnej do dalszego etapu projektu, kształtowanie postawy patriotycznej wśród młodzieży oraz uczenie  szacunku do spuścizny narodowej.

Zadanie 2:

25 października 2018 r. uroczyste obchody „100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości” w ZSLiT  w Wojniczu  połączone z prezentacją „Świadkowie historii”, przygotowaną przez uczniów uczestników w/w wycieczki, oraz wykładem wprowadzającym w tematykę niepodległościową  dotyczący zagadnień:

-kształtowanie się zrębów polskiej niepodległości,

-walka o granice II RP,

-etos wychowania patriotycznego w II RP,

Dodatkowo wystawa pamiątek zgromadzonych przez uczniów z okresu I wojny Światowej; Uczniowie będą rozdawać zaproszonym gościom 100 piernikowych medalionów z napisem          „Kocham Cię Polsko”. Obchody te zorganizowane zostaną w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu przy współpracy zRegionalnym Stowarzyszeniem Mieszkańców Gminy Wojniczi Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Wojnickiej.

W dniu 10 listopada młodzież uda się na wykład i wystawę do Wojnickiej Izby Regionalnej a następnie w dniu 11 listopada 2018 r. młodzież ZSLiT zaprezentuje się w historycznych strojach z epoki w tańcu poloneza na rynku wojnickim;

Zadanie 3:

19 listopada 2018 r. - Wystawa„Wojnicz na starych fotografiach podczas I wojny światowej i stary Wojnicz” (wystawa pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości przygotowana przez uczniów ZSLiT we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Wojnickiej),powiązanaściśle z wykładem o tematyce niepodległościowej Wojnickie drogi do niepodległości dotycząca historii regionalnej miasta i gminy Wojnicz, a także Wystawa IPN: „ Twarze Niepodległej”;

Wystawy oraz wykład będzie miał miejsce w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu, a następnie wystawa „Wojnicz na starych fotografiach podczas I wojny światowej” zostanie wyeksponowana  w  Wojnickiej Izbie Regionalnej im. ks. J. Królikiewicza.