Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Cukiernik

NOWOŚĆ w ZSLiT w Wojniczu!

Cukiernik to osoba, której praca polega przede wszystkim na produkcji wszelkiego rodzaju ciast, tortów, ciastek, pieczywa cukierniczego, lodów oraz dekoracji cukierniczych. Osoba, która marzy o pracy w tym zawodzie, oprócz umiejętności kulinarnych, musi posiadać zmysł artystyczny, bo przecież wyroby cukiernicze powinny cieszyć zarówno podniebienie, jak również wizualnie zachęcać do delektowania się nimi.

Cukiernik musi dbać o swoje miejsce pracy – zaopatrzenie w odpowiednie produkty i materiały, utrzymanie czystość i porządku, wybór najlepszych jakościowo składników – to bardzo ważny aspekt. Ponadto osoba na tym stanowisku musi znać i stosować zasady odpowiedniego przechowywania produktów spożywczych, a także znać różne przepisy tworzenia dzieł kulinarnych, odpowiadające potrzebom klientów. W tym zawodzie ważna jest wyobraźnia, gdyż wiele cukierniczych arcydzieł to autorskie pomysły, które budzą podziw i zachwyt.

Zawód ten wymaga również ciągłego dokształcania się i doskonalenie własnego warsztatu pracy.

Gdzie można pracować po ukończeniu szkoły? Piekarnie, cukiernie, a także restauracje – to tam klienci poszukują dobrego „ciacha do kawy” J Ponadto właściciele restauracji hotelowych również chętnie zatrudniają  prawdziwych mistrzów cukiernictwa, którzy zachwycą gości swoimi wyrobami. A jeśli chcesz pracować na swoim, możesz pomyśleć o własnej firmie – jeśli będziesz dobry w swoim fachu, na brak klientów nie będziesz narzekać.

Nauka w szkole trwa 3 lata – uczeń poza przedmiotami ogólnymi zdobywa wiedzę zawodową i przystępuje do egzaminu z kwalifikacji.

Kwalifikacja: SPC.01. Produkcja wyrobów cukierniczych

Zdany egzamin otwiera przed absolwentem możliwość pracy w zawodzie cukiernik. Osoby zainteresowane dalszą edukacją, mogą kształcić się w Szkole Branżowej II stopnia lub w liceum dla dorosłych.