Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Technikum logistyczne


Technikum logistyczne

„Logistyka nie jest wszystkim,
ale wszystko bez logistyki jest niczym.”
gen. Norman Schwarzkopf


Czy zgadzasz się z powyższym cytatem? A może nigdy nie zastanawiałeś się nad tym jaką rolę w Twoim życiu pełni logistyka.
Kupiłeś ostatnio jakieś artykuły spożywcze? Czy Były świeże? A może oddałeś telefon, laptop lub inny sprzęt na gwarancję? Czy wyobrażasz sobie życie bez samochodu?
Logistyka jest wszechobecna i ma wpływ na każdy aspekt naszego życia. W związku z tym warto zastanowić się nad wyborem właśnie tego kierunku. Po zdobyciu tytułu technika logistyka, dobrze płatną i stabilną pracę można podjąć praktycznie wszędzie. Zatrudnienie bez problemu można znaleźć w kraju jak i za granicą. Czekają na Ciebie firmy prywatne i podmioty sektora publicznego. Od wieków logistyka stanowi jeden z głównych elementów sztuki wojennej. Zdobycie tytułu technika logistyka i zaangażowanie w wykonywaną pracę to gwarancja sukcesu. Absolwent ma także możliwość dalszego rozwoju kontynuując naukę na studiach wyższych.


Perspektywy zawodowe:
  • Technicy logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach logistycznych, handlowych, spedycyjnych itp. Najczęściej pracują jako koordynatorzy zaopatrzenia i zbytu, spedytorzy, przedstawiciele handlowi, magazynierzy.
  • Mogą pracować także jako specjaliści do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym, a także jako administratorzy taboru i organizatorzy transportu.

Praca technika logistyka wiąże się z nieustannym kontaktem z innymi ludźmi, dlatego od osób wykonujących zawód wymaga się wysokiej kultury osobistej, umiejętności jasnego formułowania przekazu, znajomości zasad komunikacji werbalnej i niewerbalnej, zasad negocjacji, dokładności w wykonywaniu powierzonych zadań. Ponadto ze względu na rozwijającą się współpracę międzynarodową wymagane jest, aby biegle posługiwał się co najmniej jednym językiem obcym w mowie i piśmie.

Logistyka jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną, która obejmuje wiedzę i umiejętności potrzebne do kształtowania racjonalnych strumieni zasobów i informacji. W każdej jednostce gospodarującej i administracyjnej realizowane są procesy logistyczne. Rozwój gospodarki, handlu i wszechstronna współpraca międzynarodowa stwarzają zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się zarządzaniem procesami logistycznymi. Analiza ofert pracy przedstawianych przez pracodawców wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na techników logistyków, specjalistów sprzedaży i obsługi klienta.


Technik logistyk zajmuje się
  • planowaniem,
  • organizowaniem,
  • kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta,
  • analizuje stan zakupów i nimi zarządza,
  • obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne.

Aby realizować stawiane przed nim zadania, musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie objętym jego działaniem. Poza wiedzą ekonomiczną i znajomością zasad zarządzania firmą, technik logistyk powinien posiadać umiejętności menedżerskie: szybko podejmować decyzje i logicznie przewidywać ich konsekwencje, posiadać zdolność koncentracji i umiejętność pracy pod presją. Potrzebna mu jest doskonała znajomość gospodarki, jego własnego rynku i specyfiki firmy oraz sektora transportowego. Nie bez znaczenia są także umiejętności planowania w różnym dystansie czasowym. Poza zasadniczymi działaniami technik logistyk zajmuje się także poprawą elastyczności i zdolności adaptacyjnych firmy na rynku.


KWALIFIKACJE WYODRĘBNIONE W ZAWODZIE:

  • SPL.01. Obsługa magazynów
  • SPL.04. Organizacja transportu

Przedmiot rozszerzony:
  • geografia

Zobacz galerię